poniedziałek, 6 czerwca 2016

Dzień 85

Zrobiło się zimno, poza słońcem. Tydzień zaczął się w pracy jak już dawno nie było ciekawie. Co jeszcze przyniesie, zobaczę. Nie słucham ostatnio radia i niewiele czytam w internecie newsów. Może to dobrze spojrzeć za jakiś czas świeżym okiem na informacyjny potok. Tak naprawdę to jestem ciekawa wyników wyborów w USA.
A, jest coś ciekawego. W Szwajcarii odbyło się referendum w którym odrzucono  pomysł dochodu gwarantowanego. 76,9 proc. Szwajcarów zagłosowało na "nie", a 23,1 proc. "za". Bezwarunkowy, gwarantowany dochód podstawowy należałby się co miesiąc każdemu obywatelowi niezależnie od tego, ile zarabia. W Szwajcarii autorzy inicjatywy proponowali w dyskusjach, by każdy dorosły mieszkaniec kraju niezależnie od dochodów otrzymywał co miesiąc od państwa nieopodatkowaną kwotę 2,5 tys. franków, natomiast osoby w wieku do 18 lat - 625 franków.

Zwolennicy dochodu gwarantowanego przekonują, że pozwoliłoby to zmniejszyć biedę i wykluczenie społeczne, obywatele byliby zdrowsi, szczęśliwsi, bardziej kreatywni. Wybieraliby prace, które najbardziej ich interesują, a wtedy byliby w nich lepsi. A także angażowaliby się wolontariat w swoich społecznościach oraz opiekę nad dziećmi i osobami starszymi w swoich rodzinach, która to praca nie jest w tej chwili wyceniana. Miałaby to być także odpowiedź na postępującą robotyzację i cyfryzację gospodarki, kiedy pracy będzie mało, ale niekoniecznie państwa zbiednieją.
Ta idea jest dyskutowana na świecie od kilku dziesięcioleci, ale na razie nigdzie nie doczekała się realizacji. W ramach projektu pilotażowego 10 tys. losowo wybranych Finek i Finów otrzyma comiesięcznie stałą kwotę, prawdopodobnie około 800 euro. Eksperyment ma ruszyć w przyszłym roku. Od początku 2017  roku swoje próby z dochodem gwarantowanym rozpoczną Holendrzy. Kilkuset mieszkańców Utrechtu ma otrzymywać około 900 euro. 
To dobrze, że powstają takie inicjatywy. Warto myśleć o przyszłości dalej niż trzy tygodnie. A mniej więcej taką perspektywę daje obecnie Polska. Karuzela pomysłów kręci się coraz szybciej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz